Zamiast hotelu gospodarstwo na wsi. Agroturystyka w Polsce

Agroturystyka to stosunkowo nowa forma wypoczynku w Polsce, która zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Zamiast hoteli często wybieramy niewielkie wiejskie gospodarstwa w różnych zakątkach kraju. I nic dziwnego, gdyż agrowczasy pozwalają nam choć na kilka dni oderwać się od codzienności. Jak wygląda agroturystyka w Polsce? Kto powinien się wybrać na agrowczasy?

REKLAMA:

Masz kreatywne dziecko? Spraw mu prezent!

Życie na wsi dla wszystkich

Wybierając się na agrowczasy mamy możliwość poznania życia na wsi „od podszewki”. Często mamy możliwość uczestniczenia w pracach gospodarskich, jak dojenie krów czy wypas owiec. Bliskość zwierząt i możliwość zajmowania się nimi to doskonały sposób na zapoznanie najmłodszych z naturą. Czasem ośrodki agroturystyczne oferują dodatkowe atrakcje w postaci warsztatów z tradycyjnego rzemiosła artystycznego. Może to być nauka haftowania tradycyjnymi technikami czy rzeźbiarstwo, które z pewnością dostarczą rozrywki całej rodzinie.

Bliżej natury. Wczasy na wsi to także doskonała możliwość na odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Możemy udać się na spokojny spacer po okolicznych lasach, powędkować nad pobliskim jeziorem lub rzeką. Często gospodarze za niewielką opłatą udostępniają swoim gościom różnego rodzaju sprzęty do pływania, rowery. W niektórych ofertach agrowczasów możemy znaleźć przejażdżki konne.

Prawdziwa regionalna kuchnia. Podobnie jak hotele, gospodarstwa agroturystyczne oferują nam zakwaterowanie, a także częściowe lub całościowe dzienne wyżywienie. Jednakże już tutaj widać różnicę. Nie chodzi o wyposażenie pokoi gościnnych, gdyż też są często urządzone w dość wysokim standardzie, lecz same posiłki. W gospodarstwie agroturystycznym dostaniemy prawdziwy domowy obiad przygotowany przez gospodynię lub gospodarza. Mamy okazję spróbować prawdziwych lokalnych dań i przysmaków. Wiele gospodarstw prowadzi także sprzedaż własnych produktów. Mamy więc niepowtarzalną okazję by zakupić do domu prawdziwego, domowego chleba, przetworów, miodów, wędlin, serów czy jaj.

Dla kogo jest wypoczynek na wsi?

Agrowczasy to doskonały wybór, jeżeli mieszkamy w mieście i chcemy odpocząć od miejskiego hałasu. To także idealne rozwiązanie, gdy planujemy rodzinne wakacje. Najmłodsi z pewnością będą zachwyceni mogąc z bliska zobaczyć prawdziwą krowę czy kozę, poprzytulać kota gospodarzy. Możemy rodzinnie spędzać miło czas na łonie natury czy przyglądając się pracom na roli.